Детальніше про контактні лінзи

Сьогодні вже ніхто не стане сперечатися з тим, що найточніший і зручний спосіб корекції зору - це контактні лінзи.

На відміну від окулярів, контактні лінзи позбавлені багатьох недоліків: гострота зору не змінюється через нестабільні відстані між оком і лінзами, вони не обмежують периферичний зір, не "обтяжують обличчя» тощо.

На ринку країн пострадянського простору м'які контактні лінзи (МКЛ) доступні вже понад 20 років і за цей час вони стали користуватися великим попитом, особливо у молоді. У ногу зі швидко зростаючою популярністю МКЛ, удосконалюються і технології контактної корекції зору, тому як у новачків, так і у «бувалих», іноді все одно виникають різного роду питання. Спробуємо відповісти на найпоширеніші з них.

Які бувають МКЛ і чим вони відрізняються?

Сучасні м'які контактні лінзи діляться на дві основні групи: гідрогелеві та силікон-гідрогелеві. Найголовніша відмінність цих типів лінз - це принцип пропускання кисню до рогівки ока.

Першими були гідрогелеві лінзи - дійсно м'які, гідрофільні і зручно вбудовуються у слізну плівку ока. Такі лінзи комфортні при носінні, але мають певні недоліки. Відомо, що для нормальної життєдіяльності позбавлена судин рогівка ока повинна мати прямий доступ до кисню з повітря. У цьому випадку кисень до рогівки надходить тільки за допомогою слізної рідини, регулярно оновлюваної при морганні. Гідрофільна гідрогелева лінза перешкоджає і вільному доступу повітря до рогівки, і оновленню слізної рідини. З цих причин, незважаючи на почуття комфорту, для очей тривало носити такі МКЛ не рекомендується.

У силікон-гідрогелевих більш висока газопроникність досягається за рахунок особливої структури силікону, який через свою внутрішню структуру пропускає молекули кисню з навколишнього середовища до ока.

Однак у силікону є й недоліки: він володіє високою гідрофобністю, що може призводити до «висушування» слізної рідини, і високим модулем пружності, що робить лінзу більш  відчутною на оці. Використання зволожуючих крапель, за необхідністю, усуває недоліки силікону.

Таким чином, виходить, що на сьогоднішній день, оптимальним варіантом є силікон-гідрогелеві лінзи, що поєднують у собі достатню гідрофільність і газопроникність, або гідрогелеві лінзи щоденної заміни.

Чи можна ігнорувати термін експлуатації, якщо лінзи ще «в порядку»?

Термін носіння лінз завжди вказується виробником. Існують лінзи на кожен день, два тижні, місяць, квартальні. Перевищувати строки носіння лінз не рекомендується. Більше того, їх потрібно строго дотримуватися!

Справа в тому, що будь-який матеріал має властивість зношуватися, не дивлячись на те, що візуально лінза здається ще цілком придатною. Крім того, на її поверхні неминуче утворюються різні білково-ліпідні відкладення, які можна побачити, розглядаючи лінзу на світлі або під лупою. У разі, якщо на лінзі візуально визначаються білі точкові вкраплення або розводи, що впливають на її прозорість, то її слід міняти, не чекаючи закінчення терміну носіння.

Коли не варто носити лінзи?

Контактні лінзи не варто носити під час простудних або алергічних захворювань, при різних очних інфекціях (кон'юнктивіт) і травмах ока до повного одужання.

Чи варто спати в лінзах?

Існують лінзи безперервного носіння до 1 місяця. Це лінзи, які дійсно можна носити, не знімаючи навіть на ніч. Офтальмологи все ж рекомендують утримуватися від такої ідеї без особливої необхідності. Такий режим носіння виправданий тільки в некомфортних гігієнічних умовах, наприклад, в поїздках.

Які бувають ускладнення при носінні лінз?

Найпоширеніше ускладнення при тривалому носінні контактних лінз - набряк рогівки. При появі навіть легкого затуманення зору, тобто зниження чіткості, лінзи краще на якийсь час зняти.
Ерозія рогівки - може виникнути при надриві лінзи, що є результатом неакуратного знімання або одягання лінз. У такому випадку може виникати легкий біль і сльозотеча. Тому слід відмовитися від носіння лінз на одну добу. Зазвичай цього часу достатньо для повного відновлення епітелію рогової оболонки.

Неоваскуляризація рогівки - поява мережі дрібних капілярів, видимих неозброєним оком, що переходять на прозору частину рогівки. Причиною є хронічне кисневе голодування. У цьому випадку потрібно змінити лінзи на більш газопроникні або з більш коротким терміном носіння. Ще краще - зробити перерву в їх носінні на кілька днів до зникнення симптомів.

Кон'юнктивіт - запалення і почервоніння склери ока. У запущених випадках можуть бути навіть гнійні виділення. Причина кон'юнктивіту: носіння забруднених лінз, травматизація занадто щільною лінзою або алергічна реакція на матеріал лінзи. Що робити? Відмінити носіння лінз на час лікування, яке визначить лікар-офтальмолог. Надалі лінзи можна носити знову.

Закликаємо не займатись самолікуванням, і у випадку виникнення дискомфорту одразу звертатись до нашого лікаря-офтальмлолга.
Також, ми люб’язно надамо відповіді на питання, що Вас цікавлять за телефоном 067-444-85-99